Author Topic: Food costs going up, up, up.  (Read 2297 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Kobuk

  • The "Malamute Dewd"
  • Hero Member
  • Species: Anthro Alaskan Malamute (Husky)
  • #1 Dew drinker.
  • *****
  • Male
  • Posts: 27522
Food costs going up, up, up.
« on: March 14, 2008, 03:10:21 pm »
You know you're in a Recession when......

* A one pound package of ground beef costs $3.50-$4
* One gallon of milk costs nearly $4-$5.
* One 8 oz. can of tuna is $1-$1.25

Some days, it just doesn't pay to do grocery shopping anymore. :( I try to look for the big savings and deals, but there aren't that many anymore. I've had to resort to generic products to get by and stop buying brand name stuff. I even had thoughts of buying the ingrediants for homemade enchiladas, but that idea will have to wait quite awhile.
So come on, folks, tell us your price horror stories of doing shopping. What are some of the most outragious prices you've seen for groceries?
And if you want to add too, what have been some of the best deals and sales you've seen and taken advantage of?
Click link below for more fursuit information. ;)
http://forums.furtopia.org/kobuk's-fursuit-guides/

Offline Weisseman

  • Professor of Cunning
  • Species: Red Fox ^^
  • Weisse fox and Syi citra. Staffing Duo =3
  • *
  • Male
  • Posts: 4748
Re: Food costs going up, up, up.
« Reply #1 on: March 14, 2008, 04:05:18 pm »
Your milk costs about the same as here now. I can't account for the rest though.

We've had price of products rise between 7-61% roughly in the last year -.- Petrols bad as well. I pay 102.9p a litre for my car on average (it varies from place to place but I aim for that). Governments just said another 2p will be put on in october :( I remember when it used to be 74.9p a litre. Most of that's tax as well  x_x
« Last Edit: March 17, 2008, 04:31:49 am by Weisseman »
Fur code: FCF3a A- C-- D- H+++ P++ R+ T+++ Sm# RLCT a cnl++ d++ e++ f h-- i+++ j p+ sm#
ಠ_ಠ
Avatar by Nimrais

Any Problems here? Come on the IRC and talk to my friend Syi. He loves meeting new people too =3
http://irc.furtopia.org/

*Acquired: 2 Chicken's of Success!*

Offline Konnor

  • Full Member
  • ***
  • Male
  • Posts: 161
Food costs
« Reply #2 on: March 14, 2008, 06:35:11 pm »
I shop based on clearance items and sales, milk was high then dropped to $2.00 a gallon for store brands, now it is back to $2.69-$3.29 for in store milk, I purchase cereal at the Dollar store when they have good store bands in, just bought five boxes, hamburger is not cheap, I buy boneless chicken for $2.00 a pound. I was able to find butter for $1.55 per pound, now it is $1.92 which is still a great everyday price for butter. Cheese has increased, must wait for sales to buy cheese, same with fruit, like to have more, have to wait until grapes are a dollar per pound, not paying $2.99 per pound. Like you said, some days there are no or little deals out there.

Offline Kivva

  • Hero Member
  • The road to success is always under construction.
  • *****
  • Female
  • Posts: 1804
    • Kivva's Den: The Furry Art of Kivva
Re: Food costs going up, up, up.
« Reply #3 on: March 17, 2008, 12:23:22 am »
I've been living off of instant yakisoba. They're a buck a piece and much more flavourful than ramen. :\

Offline Konnor

  • Full Member
  • ***
  • Male
  • Posts: 161
Costs
« Reply #4 on: March 17, 2008, 04:11:00 am »
There was a sale on 48oz of pizza (two) the other day for $3.50, four meals worth.
« Last Edit: March 17, 2008, 06:44:16 am by Konnor »

Offline Acton

  • Hero Member
  • Species: Republican Black Bear
  • Unrepentant Furry, Otaku and Anglican.
  • *****
  • Male
  • Posts: 2368
    • Acton Hermitage
Re: Food costs going up, up, up.
« Reply #5 on: March 27, 2008, 12:48:55 am »
 My  average weekly grocery bill is around $28.00 to $30.00. I cook a majority of my meals at home and only go out to eat on the weekends. Leftovers are my lunch for the next work day. I never buy processes foods and make my own salad dressings. I just keep the basics, Trader Joe's Olive oil Balsamic  Vinegar and Mustard. I get my ethnic food at ethnic food stores. Why pay $3.60 fora bottle of fish sauce at a supermarket were the same bottle I can get for $0.99 at an Asian food store. I also  have no loyally to supermarkets. I shop about five depending who has the best deal and only go to the upscale markets a la Whole Foods Paycheck for pork lean ground beef. For example at the cheap Discount Food store Winco Tuna is on special at $0.61 a can and Barilla Pasta at $0.75 a box, I can get four servings per box.

Offline Konnor

  • Full Member
  • ***
  • Male
  • Posts: 161
Food costs going up, up, up.
« Reply #6 on: March 27, 2008, 04:53:38 am »
Quote
I also have no loyally to supermarkets.

Whoever has the best price wins.
Fuel is not a problem because all stores are all within the same area, so none is wasted driving extra miles.
« Last Edit: March 27, 2008, 04:55:10 am by Konnor »

Offline CiceroKit

  • I'll get back to you on that
  • ****
  • Female
  • Posts: 391
    • My FA page
Re: Food costs going up, up, up.
« Reply #7 on: July 16, 2008, 09:46:20 pm »
The best deal: Joining a CSA! It really has been the best deal for Itico and me. CSA is short for community supported agriculture. Not quite the same as your local farmer's market. Instead, you pay in advance for produce you receive throughout the season. We split a full share with a friend of mine. The full share cost $225 for 14 weeks (relatively short growing season in Wisconsin). It comes out to about $8 per week for us. Each week, we split a full bushel with the person we went in on it with... and it is a lot! The share we split this week included numerous heads of various kinds of lettuce, beets, fresh herb bundles, kohlrabi, broccoli, cauliflower, potatoes, onions and peas. Last year, we spent,  on average, at the farmers' market, between $15 and $20 each week and didn't get nearly the quantity or variety. CSAs are everywhere. Some even include dairy products such as farm fresh eggs. Many offer organic produce. It is a great way to support local farmers, save a few bucks (typically), and get great produce. To find one near you, visit http://www.localharvest.org/csa/
Artist. Educator. Activist. Writer.

http://www.furaffinity.net/user/cicerokit/
Cicero Kit on Second Life

Being a furry artist is a sideline; I am a public relations professional by trade as well as adjunct faculty at two technical colleges in Wisconsin. I also freelance as a graphic designer and journalist and have had an editorial comic series published. Anything you want to know? Ask.

Offline shakuhachi

  • Full Member
  • ***
  • Male
  • Posts: 189
Re: Food costs going up, up, up.
« Reply #8 on: July 16, 2008, 11:41:59 pm »
The price of anything with corn in it has gone way up due to the demand of ethanol.

Offline Lobar

  • Hero Member
  • *begs for pineapple*
  • *****
  • Male
  • Posts: 2194
Re: Food costs going up, up, up.
« Reply #9 on: July 18, 2008, 05:40:12 am »
My diet has waned vegetarian as of late purely for personal economic reasons.  Thankfully, Trader Joe's still has plenty of decently priced things that are still worth eating.
   Now,
       let's go play, together...
Together under the
             clearest of blue skies.